بررسی ارتباط بین مسئولیت اجتماعی با افشاء اطلاعات زیست محیطی در شرکتهای …

تحلیل بالاتر
دسترسی بهتر و هزینه سرمایه کمتر
روابط بهبودیافته با انجمنهای سرمایه‌گذاری
(۲-۲-۸) دلایل کاهش انگیزه شرکتها برای افشای اطلاعات
گاهاً شرکت ها ازارائه اطلاعات کافی خودداری کرده و یا گزارشات مالی خود را به صورت پیچیده و نامفهوم منتشر می کنند. معمولا شرکت ها به دلایل زیر گزارشات مالی خود را به صورت نامفهوم ارائه می کنند.
الف) مالیات
شرکت ها گاهی اوقات می توانند بارمالیاتی خود را از طریق ایجاد ساختارهای هلدینگ در مکانهایی که مشمول پرداخت مالیات کمتری هستند کاهش دهند، مثلاً یک شرکت می تواند شرکت های تابعه در مناطق معاف از مالیات تأسیس کند و درآمدها را به این شرکت های تابعه انتقال دهد. همچنین ساختارهای پیچیده هلدینگ شرکت ها را قادرمی سازد که درآمدهای خود را با استفاده از قیمت گذاری انتقالی و وام های بین شرکت، از یک شرکت به دیگری انتقال دهند. به طور کلی پیچیدگی در قوانین مالی منجر به پیچیدگی در گزارشات مالی می گردد.
ب)تقلب
گاهی اوقات شرکت ها با ایجاد ساختارهای پیچیده تلاش می کنند سرمایه گذاران را فریب داده و ارزش شرکت رابالاتر از ارزش واقعی و یا بدهی های خود را کمتر از واقع نشان دهند همچنین پیچیدگی در گزارشات مالی شرکت ها می تواند تعمدی نبوده و مربوط به عواملی خارج از شرکت باشد نظیر:
– نحوه نگارش استانداردهای حسابداری و امکان تفسیرهای متفاوت و آزادی عمل شرکت ها در ارتباط با آن
– فعالیت شرکت ها در گستره ای از رشته های مختلف تجاری
– تنوع در انتخاب ابزارهالی مالی توسط شرکت ها و نحوه انعکاس آن در ترازنامه.
ج)کنترل
بسیاری از مدیران برای حفظ کنترل و ممانعت از تصاحب قدرت توسط دیگران از ترس کنار گذاشته شدن، مجموعه ای از شرکت های تابعه و هلدلینگ ایجاد کرده و به انتشار اوراق بهادار جدید دست می زنند. دراین شرایط و تحت چنین ساختار پچیده ای، به سختی می توان تشخیص داد که چه موقعی دارایی های شرکت به صورت ضعیف مدیریت می شود و امکان به دست گرفتن کنترل کارآمد شرکت توسط رقبا دشوار می شود (بوشمن، پیوتروسکی، و اسمیت۲۰۰۱).
(۲-۳) محورهای مسئولیت اجتماعی
(۲-۳-۱) دلیل و ضرورت توجه به مسئولیت اجتماعی
اساسا این دیدگاه که سازمان صرفا باید در پی سودآوری باشد، هم اکنون درسطحی کلان و جهانی، دچار دگرگونی شده و شایسته آن است که سازمان‌ها علاوه بر توجه به حفظ منافع، سود آوری و بقای مادی، از دیگر ابعاد وجودی خود در عرصه جهانِ پیرامون، غافل نشده و تلاش کنند سهمی در حفظ، ارتقاء و سازندگی جامعه به مثابه جزئی از کلّ ِساختار اجتماعی داشته باشند. زیرا که این گونه می توان جهانی بهتر، زیباتر و زیبنده تر، آن چنان که زیستگاهی درخورِ ابنای بشر به عنوان اشرف مخلوقاتِ آفرینش باشد، فراهم آورد. در فرهنگ والای ایرانی – اسلامی مان هم به خوبی با این عبارت مأنوسیم که :
بـنی آدم اعضـای یـک پیـکرنـد    که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار          دگـر عضــوها  را نـماند قرار
هرم مسئولیت پذیری(هرم چهار لایه‌ی CSR):
درسال ۱۹۹۱ دکتر کارل[۲۳] اصول ۴گانه ای را تحت عنوان((هرم مسئولیت پذیری اجتماعی)) معرفی کرد:
مسئولیت
انسانی
مسئولیت اخلاقی
(نمودار۲-۱) مدل هرم مسئولیت اجتماعی
مسئولیت
قانونی و حقوقی
دکتر کارل
منبع( www.imi.ir)
مسئـــولیت
اقتصــادی
* مسئولیت انسانی: مشارکت داوطلبانه و بشردوستانه در طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های عام‌المنفعه به منظور التیام گوشه‌ای از آلام جامعه و ایفای نقشی مؤثر در حل مشکلات و معضلات اجتماعی.
* مسئولیت اخلاقی: هر سازمان برای رسیدن به تعالی در مسیر اهداف، لازم است استانداردها و معیارهای بهنجار اخلاقی- انسانی را عمیقا در تار و پود ارکان خود نهادینه سازد. هنجارهایی چون ادب، انصاف، احترام متقابل، پرهیز از افکار و اعمال ناشایست، غیبت و … ، زیرا در غیر این صورت، انرژی هایی که باید صرف سازندگی و ارتقاء سازمان شود، هزینه‌ی حاشیه‌سازی‌ها و بی‌اخلاقی‌ها می‌گردد.
* مسئولیت قانونی و حقوقی: یک بنگاه اقتصادی در عین تمرکز بر سودآوری، ملزم به رعایت قوانین و مقررات وضع شده است. تأمین بهداشت و ایمنی کارکنان و مصرف کنندگان، پرهیز از بروز مصادیق تبعیض قومیتی، جنسیتی و توجه به مسائل زیست محیطی در تمامی فرایندهای تولید و ارائه خدمات از جمله موارد متعددی است که در این مقوله مطرح است.
* مسئولیت اقتصادی: برای یک بنگاه اقتصادی کسب سود و ارزش افزوده‌ی حاصل از تولید و خدمات، اصلی ترین هدف محسوب میشود. براین اساس، پاسخگوئی هرچه بهتر مسئولان و مدیران آن می تواند نقش به سزائی در ارتقاء کیفی سازمان، جلب مشارکت حداکثریِ درون سازمانی ، ارتقاء و حفظ اعتماد در سطح جامعه، افزایش بازدهی  و نهایتا” رشد سود،  داشته باشد( www.imi.ir).
 (۲-۳-۲) مشکلات زیست‌ محیطی‌ زمینه‌ساز‌ بحث مسئولیت اجـتماعی در مـدیریت
شـاید در برخی رشته‌های علوم انسانی،بحث مسئولیت‌ اجتماعی‌، سابقه‌ای‌ دیرینه دارد، ولی این بحث در ادبیات مدیریت، مـوضوع جـدیدی است و از چـندان سابقه‌ای برخوردار‌ نیست.

دانلود متن کامل این پایان نامه در سایت abisho.ir